Piątkowy wieczór z Szymborską


W listopadowy wieczór w naszej szkole odbyło się niezwykłe wydarzenie poetyckie ” Wieczór z Szymborską”. Inspiracją do organizacji imprezy jest trwająca jeszcze 100. rocznica urodzin wybitnej pisarki, która w 1996 r. otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Teksty autorki poruszają serca Polaków i czytelników z całego świata trafnością stwierdzeń, pięknem i autentyzmem kontekstów znaczeniowych. Czytając poezję Szymborskiej, ma się wrażenie, jakby czytała nam „w sercach”. Uczniowie naszej szkoły brali mogli poznać sylwetkę artystki dzięki różnorodnym atrakcjom. Przedstawiciele z klas 6-8 pięknie recytowali teksty Szymborskiej w konkursie. Mieliśmy okazję słuchać wspaniałych piosenek, w tym jednej z tekstem Szymborskiej, w wykonaniu naszego szkolnego chóru pod kierownictwem pani Gabrysi Mikrut. Dzięki pani Ani Szarzec i jej pięknej prezentacji o autorce mogliśmy poznać lepiej sylwetkę Szymborskiej. Pani Elżbieta Prawdzik i pani Aleksandra Hliśnikowska z wielką czułością wobec słowa zaprezentowały nam swoje ulubione utwory poetki. Miłym akcentem dla wszystkich był słodki poczęstunek i pyszna jesienna herbata. Wypieki zostały przygotowane przez rodziców, uczniów i nauczycieli. W drugiej części spotkania uczniowie tworzyli w grupach limeryki i kolaże. Formy te były bardzo bliskie Szymborskiej. W nich autorka pokazywała swoje ogromne poczucie humoru i dystans do rzeczywistości. Młodzież stworzyła zachwycające, pełne humoru prace. Jedna grupa wygrała, ale wszystkie wykonania były niezwykłe. Opiekunkami tej części akcji były panie bibliotekarki: pani Agnieszka Chromik i pani Ania Szarzec. Wieczór poetycki był bardzo udany. Spotkały się przy poezji różne grupy: uczniowie, nauczyciele i rodzice. Podważa to tezę pisarki z jednego z wierszy, że poezję lubią ” dwie osoby na tysiąc”. W naszej szkole w ten listopadowy wieczór na pewno przybyło fanów poezji.

Dziękujemy serdecznie Radzie Rodziców za pomoc w przygotowaniu pięknego plakatu z wizerunkiem Wisławy Szymborskiej.

Dzięki Funduszowi Rozwoju Czytelnictwa zakupione zostały nagrody za konkursy i upominki dla wszystkich uczestników.

W drugiej części ” Wieczoru z Szymborską” uczniowie z klas 5-8 zmagali się twórczo i ochoczo z wyzwaniem poetycko-atystycznym w postaci limeryków i kolaży. W sześcioosobowych grupach tworzyli zabawne pięciowersowe teksty, które zawsze miały w treści bohatera lub bohaterów i nazwę miejscowości lub państwa. Do rozpisanych na kartonach tekstów doklejali kawałki gazet, fotosów. Tak powstały niesamowite kolaże. Wszystkie prace charakteryzowały się dużą dozą humoru i fantazji. Demokratycznie wybraliśmy najciekawszą poetycko i plastycznie formę. Uczennice w nagrodę będą mogły spotkać się kawiarni ” U Kornela” na gorącej słodkiej czekoladzie. Klubokawiarnia ” U Kornela” prowadzona przez panią Mariolę Sznapkę powstała na cześć pisarza Kornela Filipowicza, który był wieloletnim partnerem Wisławy Szymborskiej. Z tego powodu poetka była kilka razy w Cieszynie.

Opiekunkami tej części imprezy były panie bibliotekarki: pani Agnieszka Chromik i pani Ania Szarzec. Zabawa była bardzo udana, czego dowodem jest wystawa prac na korytarzu na parterze szkoły. Dziękujemy uczestnikom za dostarczenie nam dużej porcji humoru na deszczowe listopadowe dni.

Dziękujemy dyrekcji szkoły i zaangażowanym w przygotowania nauczycielom za pomoc w przygotowaniu akcji.

Nagrody zostały zakupione z Funduszu Rozwoju Czytelnictwa.

Korzystaliśmy również z materiałów edukacyjnych z Fundacji Wisławy Szymborskiej.

ox.pl

Laureatami konkursu recytatorskiego podczas” Wieczoru z Szymborską ” zostali:

I miejsce – Natasza Grabowska z klasy 6b, która brawurowo zaprezentowała utwór Wisławy Szymborskiej ” Perspektywy”.

II miesce – Laura Musioł z klasy 7c, która wzruszyła obecnych tekstem o przemijaniu ” Kot w pustym mieszkaniu”.

III miejsce – Borys Piechaczek z klasy 8b, który zadziwił nas i skłonił do refleksji utworem pisarki ” Miłość od pierwszego wejrzenia „.

Wspaniałe zaprezentowały się również pozostałe osoby, które zostały wyróżnione: Eva Abharian z klasy 6b i Alicja Walczak z klasy 6a z za piękną recytację utworu ” Nic dwa razy”

Maja Staniek z klasy 6b zaczarowała nas utworem „Chmury”.

Wszystkim deklarującym gratulujemy talentu i odwagi.

Oto wygrana grupa w konkursie na najciekawszy limeryk i najbardziej intrygujący kolaż: Natasza Grabowska, Adrianna Sitek, Eva Abharian, Hanna Mierzyńska, Maja Staniek,Laura Wojciechowska, Alicja Salamon.

Gratulujemy Dziewczynom polotu literackiego i plastycznego. Brawo!

Czeka Was w nagrodę wizyta w klubokawiarni ” Kornel i Przyjaciele” i degustacja słodkiej, gorącej czekolady.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

Priorytet 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”

KONTAKT

Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka

Adres:

ul. gen. J. Hallera 8

43-400 Cieszyn

Dane kontaktowe:

tel. stacjonarny: 33 852 01 68

tel. sekretariat: 785 187 004

tel. intendent: 785 187 003

Godziny pracy sekretariatu:

poniedziałek - piątek