Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne


Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne nazywane są również Terapią pedagogiczną. Terapia pedagogiczna jest oddziaływaniem dydaktyczno-wychowawczym, które ma na celu rozwijanie mocnych stron dziecka, a zarazem wspieranie jego słabych. Ma na celu stymulowanie ogólnego rozwoju ucznia:

  • Rozwijanie funkcji motorycznych,
  • rozwijanie sprawności manualnej,
  • rozwijanie koncentracji uwagi, spostrzegawczości,
  • rozwijanie pamięci,
  • rozwijanie percepcji wzrokowej, funkcji słuchowo-językowych.

Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne zapobiegają powstawaniu zaburzeń emocjonalnych, wyrabiają właściwą motywację do nauki.

Podczas zajęć stosowane są różne metody np. oglądowe, percepcyjne, oparte na obserwacji, słowne, praktyczne działanie czy metoda polisensoryczna.

Przykłady ćwiczeń:

Ćwiczenia usprawniające percepcję słuchową:Ćwiczenia usprawniające percepcję wzrokową:Ćwiczenia usprawniające sprawność manualną:Ćwiczenia usprawniające koordynację wzrokowo-ruchową:Ćwiczenia usprawniające czytanie oraz pisanie:
– Co to za dźwięk? – rymowanki, – zagadki słuchowe, – gra na dzwonkach chromatycznych– układanie z patyczków np. znaki, litery, liczby – dobieranie parami kart ze znakami identycznymi– układanie puzzli, – układanie mozaiki, – wycinanie, malowanie, rysowanie, wydzieranie– zamalowanie obrazków, – rysowanie po śladzie, – łączenie kropek, – rysowanie szlaczków, -tworzenie labiryntów i szukanie drogi wyjścia– przepisywanie – pisanie z pamięci, – pisanie ze słuchu, – wypełnianie tekstu z lukami (wpisywanie liter, sylab, całych wyrazów) – dyktanda,

Metody oraz ćwiczenia są dostosowywane indywidualnie do każdego ucznia.

KONTAKT

Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka

Adres:

ul. gen. J. Hallera 8

43-400 Cieszyn

Dane kontaktowe:

tel. stacjonarny: 33 852 01 68

tel. sekretariat: 785 187 004

tel. intendent: 785 187 003

email: sekretariat@sp3cieszyn.pl

Godziny pracy sekretariatu:

poniedziałek - piątek