Wycieczka klasy 6a
„ Podróże kształcą” – mawia ludowe przysłowie… Przekonali się o tym uczniowie klasy 6 a, którzy dzięki projektowi MEN „ Podróże z klasą” odwiedzili naszą stolicę. W trakcie trzydniowej wycieczki zobaczyli najważniejsze miejsca w Warszawie: Zamek Królewski, Park Łazienkowski, Krakowskie Przedmieście, Pałac Prezydencki. Byli świadkami zmiany warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Niezwykłych wrażeń dostarczyła dzieciom wizyta w Polskim Radiu – mieli okazję poznać tajniki pracy w studiu, a także na chwilę wcielić się w „dziennikarzy”. Jak przystało na „podróż z klasą” uczniowie gościli w teatrze Komedia. W przedstawieniu „ Pasztety do boju” mieli okazję podziwiać kunszt aktorów znanych im do tej pory tylko z małego ekranu. W ostatnim dniu wyjazdu podziwiali Stadion Narodowy, odwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego. Stolicę pożegnali, podziwiając panoramę miasta z Tarasu Widokowego PKi N.
Wycieczka klas 7a i 7b
W dniach od 09.10.2024 r. do 11.10.2024 r. klasy 7a i 7b uczestniczyły w wycieczce do Warszawy, która odbyła się w ramach projektu „Podróże z klasą”, finansowanego przez MEN.
Pierwszego dnia, po kilkugodzinnej podróży, rozpoczęliśmy nasze zwiedzanie od miejsca pełnego zadumy, a mianowicie od Cmentarza Powązkowskiego. Odwiedziliśmy groby osób zasłużonych i sławnych, był to spacer przez historię Polski, pokazanej przez pryzmat ludzi, którzy ją tworzyli. Kolejnym punktem były Łazienki Królewskie, gdzie mieliśmy okazję zrelaksować się pośród otaczającej przyrody oraz zachwycić oko architekturą, pięknymi pałacami, pomnikami, w tym słynnym pomnikiem Chopina. Następnie udaliśmy się do Muzeum Powstania Warszawskiego. Była to dla nas niezapomniana lekcja historii. Ekspozycja muzealna tego obiektu została zaprojektowana w niepowtarzalny sposób, cały czas oddziaływała obrazem, światłem i dźwiękiem. Doświadczyliśmy mnóstwa wrażeń: chwil pełnych wzruszeń, smutku oraz dumy z tego, że jesteśmy Polakami. Późnym popołudniem udaliśmy się na miejsce noclegowe, gdzie podano nam obiadokolację.
Kolejny dzień powitał nas piękną, słoneczną pogodą. Po pysznym śniadaniu przejechaliśmy do Zamku Królewskiego. Mogliśmy tutaj podziwiać wnętrza i ekspozycje muzealne, a także poznać historię zamku. Zachwyciły nas przede wszystkim bogate apartamenty królewskie, a także interesująca kolekcja sztuki zamku. Po wyjściu z zamku podziwialiśmy znajdującą się na Placu Zamkowym przepiękną Kolumnę Zygmunta III Wazy. Dalszym etapem naszej wycieczki było zwiedzanie warszawskiej Starówki z pięknymi, kolorowymi, zabytkowymi kamienicami. Najbardziej urzekający był widok Rynku Starego Miasta, na którym znajduje się Pomnik Syrenki. Dodatkowej magii temu miejscu nadawał kataryniarz Jan, który wygrywaną muzyką przeniósł nas do Warszawy z dawnych lat. W dalszej części wycieczki odbyliśmy spacer wzdłuż murów obronnych Starego Miasta po to, by dotrzeć do Pomnika Małego Powstańca, znajdującego się przy ulicy Podwale. Pomnik upamiętnia najmłodszych uczestników Powstania Warszawskiego, a nam uświadomił jak młode osoby walczyły w obronie naszej Stolicy. Spacerując Krakowskim Przedmieściem, mogliśmy zobaczyć Pałac Prezydencki, który od 1994 roku jest oficjalną siedzibą Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, a także podziwiać znajdujący się tam Pomnik księcia Jana Poniatowskiego. Następnie udaliśmy się do Grobu Nieznanego Żołnierza, będącego pamiątką i hołdem poległym w czasie I wojny światowej we Francji. Tam poznaliśmy jego historię, a także z zainteresowaniem przyglądaliśmy się żołnierzom z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, pełniących w tym czasie honorową wartę przed Grobem. Później wyruszyliśmy w kierunku Stadionu PGE Narodowy. Obiekt ten wywarł na nas wszystkich ogromne wrażenie, urzekł nas swoją wielkością oraz nowoczesnością. Z punktu widokowego mogliśmy podziwiać całą panoramę stadionu. Ponadto byliśmy świadkami pracy wielu osób, które w tym czasie przygotowywały obiekt do meczu Ligi Narodów UEFA Polska – Portugalia. Pełni wrażeń po zwiedzaniu stadionu przejechaliśmy do hotelu na obiadokolacje i nocleg.
W ostatnim dniu, po śniadaniu przejechaliśmy do Centrum Edukacji Medialnej, gdzie po krótkim wykładzie na temat historii radia i przybliżeniu pracy w radiu, mogliśmy poczuć się jak prawdziwi redaktorzy, wcielając się w prowadzącego audycję czy wywiad. Zobaczyliśmy również studio Polskie Radio Dzieciom oraz przez chwilę przyglądaliśmy się pracy dziennikarzy. Drugim punktem był Pałac Kultury i Nauki. Po przybliżeniu historii tego miejsca, wyjechaliśmy na 30 piętro, by podziwiać przepiękną panoramę Stolicy. Widok na szklane biurowce i tętniące życiem miasto było doskonałą okazją do robienia pamiątkowych zdjęć. Następnie udaliśmy się do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Przemieszczając się po muzeum, poznaliśmy tradycję związaną z kulturą żydowską. Stała wystawa przybliżyła nam 1000 lat historii Żydów polskich, zobaczyliśmy zabytkowe przedmioty, pamiątki, makiety i obiekty sztuki. Całość uzupełniały zdjęcia, nagrania i filmy.
Tym punktem zakończyliśmy naszą przygodę w Warszawie. Pełni wrażeń i pozytywnych emocji udaliśmy się w drogę powrotną. To były dobrze wykorzystane trzy dni w Stolicy.