Słowenia

Erasmus słowenia
erasmus logo

W dniach 20 – 24 maja 2019 grupa uczniów oraz nauczycieli naszej placówki przebywała w szkole partnerskiej w miejscowości Železniki w Słowenii w ramach projektu Erasmus+ „Klucz do Zrównoważonej Przyszłości”. Uczniowie mieli możliwość szlifować swoje umiejętności komunikacyjne w języku angielskim pracując w międzynarodowych grupach wraz z rówieśnikami ze szkół partnerskich ze Słowenii, Estonii i Włoch. Nauczyciele zaś mieli wyjątkową sposobność obserwować zajęcia z wielu różnych dziedzin oraz rozwiązania organizacyjne zastosowane w goszczącej szkole.

W bogatym programie aktywności znalazły się zajęcia w sali doświadczeń sensorycznych, lekcje języka angielskiego z zastosowaniem narzędzi informatycznych, zajęcia praktyczne w bogato wyposażonych pracowniach obróbki drewna, lekcje muzyki z nauką gry na nietypowych instrumentach takich jak cajony lub szklanki wypełnione wodą, warsztaty teatralne oraz zajęcia na orientację i współpracę w terenie.

Mogliśmy obserwować proces powstawania koronki klockowej oraz wypróbować swych sił w tej niebywale trudnej i wymagającej wiele cierpliwości sztuce miejscowego rękodzieła, które w przeszłości uratowało ludność Železnik przed głodem.

Poznaliśmy zasady funkcjonowania samochodów z napędem wodorowym oraz rowerów elektrycznych, mogliśmy też wypróbować te ostatnie. Przemierzając (bez względu na pogodę) edukacyjne ścieżki leśne poznaliśmy florę i faunę miejscowych lasów. Odwiedziliśmy szkoły filialne oddalone od głównej placówki o wiele kilometrów, położone często w spektakularnej scenerii gór (Sorica). Do szkół tych uczęszczało 15-18 uczniów i nasz przyjazd był dla nich prawdziwym wydarzeniem. W jednej z takich miejscowości – Dražgoše uczyliśmy się piec miejscowe bogato zdobione pierniki, które po upieczeniu każdy mógł zabrać ze sobą. Dekorowaliśmy elementy uli tradycyjnymi scenami z przeszłości oraz przekazów ludowych Słowenii. Mieliśmy też okazję wypróbować tradycyjne dania kuchni słoweńskiej przygotowane przez koło gospodyń wiejskich oraz zakupić miejscowe specjały.

Odwiedziliśmy muzeum w Železnikach, w których poznaliśmy historię tej miejscowości związaną z wydobyciem rud żelaza oraz produkcją gwoździ.

Złożyliśmy wizytę burmistrzowi Železnik, który przedstawił nam dzieje współczesne miejscowości oraz zwiedziliśmy stolicę Słowenii – Lublanę.

Wielkim przeżyciem była niezwykle uroczysta akademia upowszechniająca projekt „Klucz do Zrównoważonej Przyszłości” wśród miejscowej społeczności. Wydarzenie to obfitowało w tradycyjne tańce, zabawne scenki przedstawiające skrót wydarzeń z całego projektowego tygodnia oraz fantastyczną muzykę. Wśród zaproszonych gości był burmistrz Železnik, rodzice, uczniowie oraz przedstawiciele miejscowych przedsiębiorstw, zaś przemówienia wygłosili dyrektor szkoły w Železnikach oraz koordynator projektu Klaudia Sikora.

Był to niezapomniany tydzień obfitujące w zupełnie nowe doświadczenia: możliwość poznania serdecznych ludzi, nawiązania przyjaźni, obserwacji realiów dnia codziennego innej szkoły, pierwszego w życiu lotu samolotem. Wspaniałym doświadczeniem była konieczność mówienia w języku angielskim, która w zaistniałej sytuacji była oczywista i naturalna. Dodatkowym atutem było to, że Słoweńcy doskonale mówią po angielsku, bo jak sami stwierdzają, są zbyt małym krajem by pozwolić sobie na „komfort” nieznajomości języków obcych.