EKO wieści 


Budynek szkoły
erasmus logo

piątek, 06.03.2020

Proszę przerwać lekcję. Nadajemy audycję z cyklu „Ekowieści w SP 3”, czyli krótkie wiadomości ze świata ekologii do usłyszenia tylko w naszej szkole!

Od poniedziałku uczniowie klas szóstych zaopatrzeni w odpowiednie aplikacje na swoich telefonach oraz identyfikatory będą mierzyć hałas na korytarzach naszej szkoły, jak również w świetlicy szkolnej oraz na stołówce.

Dzisiaj chcemy Was zaprosić do dokończenia opowiadania pt. „Władca Ciszy”

Oto początek tej historii:

„Dawno, dawno temu, a może zupełnie niedawno, za siedmioma górami i siedmioma morzami, a może zupełnie blisko, była sobie kraina, gdzie wszyscy mieszkańcy bez przerwy zachowywali się niebywale głośno. Kiedy tylko chcieli coś powiedzieć do siebie nawzajem lub z kimś porozmawiać, lub o coś zapytać, wydawali z siebie głośne, nieznośne, przeraźliwe dźwięki, które były niczym innym jak tylko wrzaskiem i jazgotem, robiąc przy tym niewyobrażalny rwetes, raban, harmider, ryk i skowyt. A jeśli nie mieli w pobliżu nikogo, do kogo mogliby sobie pokrzyczeć, włączali na pełną moc wszelkie urządzenia w swoim otoczeniu.

Uff… Wyobrażacie sobie tę kakofonię?

Chociaż bez przerwy czuli się zmęczeni i bolały ich głowy, nie potrafili połączyć tych faktów z nieznośnym hałasem, w jakim stale przebywali.

Pewnego dnia do krainy tej przybył samotny wędrowiec. Pomimo, iż wyglądał zupełnie zwyczajnie, w rzeczywistości był we władaniu potężnej mocy.

Kiedy spotkał mieszkańców tej krainy, zrozumiał, że potrzebują oni jego pomocy”

Jeśli masz pomysł jak kontynuować tę historię, napisz ją i oddaj do sali nr 9 do pani Klaudii Sikory.

Najciekawsze prace nagrodzimy i opublikujemy.

Jeśli masz przeczucie, że nosisz w sobie talent pisarski – nie zwlekaj!

Prosimy, by prace nie były dłuższe niż 3 strony A4. Czekamy na nie do końca marca.

Do usłyszenia wkrótce.

EKO WIEŚCI W SP 3

czw. , 26.02.2020

Proszę przerwać lekcję. Nadajemy audycję z cyklu „Ekowieści w SP 3, czyli krótkie wiadomości ze świata ekologii do usłyszenia tylko w naszej szkole! Możecie też znaleźć je na Facebook’u oraz stronie internetowej naszej szkoły w zakładce Erasmus+ wraz z linkami do filmów, które być może Was zainteresują.

W tym tygodniu Wasi wychowawcy otrzymali linki do filmów na temat smogu oraz globalnego ocieplenia. Jeden z filmów został zrealizowany przez uczniów klasy 6c z naszej szkoły. Będziecie mogli obejrzeć je w ramach lekcji z wychowawcą, ale także sprawdzić swoją świeżo zdobytą wiedzę na ten temat i zagrać w Kahoota, który powstał specjalnie do tego tematu. Tak więc komórki i w dłoń i zobaczymy, kto posiada prawdziwie rzetelną wiedzę ekologiczną.

Dziś kilka słów o niewoli zwierząt.
My ludzie, jako istoty niebywale mądre, a w każdym razie za takie się uważające, zamknęliśmy w ciasnych klatkach wiele gatunków zwierząt, takich jak chociażby kury. Traktujemy je jak żywe maszyny produkcyjne. Czy wiecie, że te nieszczęsne istoty, których jaja z takim apetytem zjadamy na śniadanie nigdy nie widziały słońca?
Tak, tak, dobrze słyszałeś. Większość z nich nigdy nie biegała po podwórku, lecz całe życie spędzają w klatkach tak ciasnych, jakby ciebie czy mnie zamknąć w szafie.
Na szczęście są hodowcy kur, którym dobro zwierząt leży na sercu i dzięki temu możemy kupić jaja od „szczęśliwych kur” – są to jaja kur z tak zwanego „chowu na wolnym wybiegu” i tylko takich szukajcie w sklepach! No cóż, jeśli o kury chodzi, nie zjadamy tylko ich jaj, ale też je same. Nie będziemy Was namawiać do niejedzenia mięsa, ale do jego ograniczenia to już tak!
No cóż, jeśli o kury chodzi, nie zjadamy tylko ich jaj, ale też je same. Nie będziemy Was namawiać do niejedzenia mięsa, ale do jego ograniczenia to już tak!
Badania wskazują, że współcześni ludzie są przekarmieni białkiem pochodzącym z mięsa. A tymczasem mięso tylko co drugi dzień całkowicie wystarczy. Są ludzie, którzy nie jedzą mięsa w ogóle (nazywają się wegetarianami) i też żyją i mają się doskonale. W tajemnicy powiemy Wam, że kilku nauczycieli w naszej szkole także do nich należy.
Na koniec wiadomość z ostatniej chwili; wielkie parki rozrywki specjalizujące się w pokazach sztuczek z udziałem delfinów (zwane delfinariami) wprowadziły zakaz tego typu rozrywek. Okazuje się, że te sympatyczne zwierzęta, które wyglądają na zawsze uśmiechnięte, bo taki mają wyraz mordki, cierpią niewyobrażalne męki w niewoli. Poza pokazami spędzają czas w kontenerach dwukrotnie dłuższych od ich ciała. Podczas gdy na wolności przepływają do 100 kilometrów dziennie!
W czasie morderczych treningów są głodzone, by zmusić je do współpracy. Woda basenowa jak i mrożone jedzenie, które dostają szkodzi im. Są zwierzętami stadnymi a w niewoli trzymane są z dala od innych przedstawicieli swojej rodziny. W efekcie cierpią na depresję, czyli na chroniczny brak chęci do życia. I mimo, że dostają silne środki przeciwdepresyjne, w niewoli umierają w wieku 5- 6 lat, bardzo często same doprowadzając do swojej śmierci. Dodajmy, iż na wolności średnia długość życia delfinów to 20 lat.
Delfiny na wolności bardzo lubią towarzystwo ludzi, same podpływają do jachtów i towarzyszą żeglarzom w czasie ich rejsu. Podobno spotkanie grupy delfinów na otwartym morzu to jedno z najbardziej wzruszających przeżyć, jakie można doświadczyć w życiu. Świadkowie tych zdarzeń opisują potem, że nie było na pokładzie człowieka, który pozostałby obojętny na ten widok i nie wzruszył się do łez.

W przyszłym tygodniu uczniowie klas 6c i 6d wyposażeni w odpowiednie aplikacje na swoich telefonach oraz plakietki informacyjne, będą mierzyć natężenie hałasu na korytarzach naszej szkoły, w stołówce oraz w świetlicy. Prosimy więc nauczycieli o nie zabieranie im komórek, bo potrzebują ich do pomiarów.
Przekonamy się wkrótce czy moc Waszych gardziołek porównać można do łagodnego szumu wiatru w koronach drzew czy też raczej do startu odrzutowca?
A może do ryczącego potwora?

To wszystko na dziś. Do usłyszenia wkrótce.

EKO WIEŚCI W SP 3

Środa, 12.02.2020

MICHASIA & ZUZIA

Proszę przerwać lekcję. Nadajemy kolejną audycję z cyklu „Ekowieści w SP 3”.
Dla przypomnienia: Ekowieści w SP3 to krótkie wiadomości ze świata ekologii do usłyszenia tylko w naszej szkole. Możecie też znaleźć je na Facebook’u naszej szkoły wraz z linkami do filmów, które być może Was zainteresują. W ramach Ekowieści zaproponujemy Wam wiele akcji oraz konkursów.

Dzisiaj w kilku zdaniach o śmieciach.
Tak, tak, wiemy: śmieci to niezbyt piękny temat a do tego kiepsko pachnie.
Ale cóż; prawda jest taka, że każdy z nas produkuje ich rocznie dużo więcej niż sam waży!!!
Każdy jeden produkt spożywczy zapakowany jest w plastik.
Nie wierzysz?
Otwórz lodówkę i przyjrzyj się uważnie.
A środki czystości, przybory szkolne czy zabawki? Opakowania szamponów, płynów do mycia, linijki, klocki? – plastik, plastik, plastik…
Plastik jest tani i niezwykle wytrzymały. I właśnie jego niezwykła wytrzymałość jest dla nas wyzwaniem, ponieważ plastik nie ulega biodegradacji. Oznacza to, że za 500 lat dalej będzie zalegał na ziemi.
My otrzymaliśmy w spadku po naszych przodkach takie cuda architektury jak Wawel czy Malbork a nasi potomkowie otrzymają po nas nasze plastikowe śmieci.
Przyznacie, że kiepsko to brzmi.

Ale co możemy zrobić?

  • po pierwsze segregować śmieci. Pamiętajcie jednak, że segregowany plastik MUSI BYĆ CZYSTY
    Wiele osób rozumie ten problem i wprowadza drobne zmiany w swoich nawykach:
  • po zakupy wybieramy się zawsze z własnymi torbami wielokrotnego użytku
  • nosimy własne butelki na wodę, które napełniamy wodą z dystrybutora
    Wielu z Was tak robi, jesteście więc prawdziwymi Eko Ludkami!
    Dobra robota!
    Już te dwie proste zmiany pozwalają ograniczyć ilość plastikowych toreb i butelek.
    Ale niektórzy idą dalej:
  • szyją sobie woreczki z materiału cienkiego jak firanka i pakują do nich kupowane warzywa i owoce (zamiast do foliowych torebek)
  • na świecie powstają sklepy, gdzie wszystko kupuje się na wagę do szklanych słoiczków lub papierowych torebek. Do sklepu możesz przynieść własne słoiki lub kupić je na miejscu.
  • są ludzie, którzy wypowiadają śmieciom całkowitą wojnę i się im to udaje!
    Taki styl życia nazywa się ZERO WASTE, czyli dosłownie „zero śmieci” – filmy do obejrzenia w linkach dostępnych na Facebook’u
    O ileż jednak życie byłoby prostsze, gdyby w sklepach zamiast plastikowych woreczków leżały tylko materiałowe torebki, które każdy z nas mógłby sobie raz kupić i przynosić na kolejne zakupy a szampony i płyny można było uzupełniać w sklepie do własnych butelek?
    A gdyby tak zamienić plastik na opakowania, które ulegają biodegradacji?
    A może takie, które można zjeść?
    Polskie firmy opracowali jadalne talerzyki i sztućce jednorazowe. Najpierw zjadasz pyszną zupkę pomidorową a zaraz potem równie apetyczny talerzyk! – filmy obejrzcie w dostępnych linkach

A co my możemy zrobić tu i teraz?

  • zamiast wyrzucać możesz podarować komuś rzecz, która nadal jest dobrej jakości – w ten sposób ograniczasz ilość produkowanych śmieci
    Dlatego też w bibliotece naszej szkoły od dziś powstaje specjalny dział, gdzie możecie zostawiać swoje książki i zabierać inne, które Was zainteresują – oczywiście tylko jeśli rodzice się na to zgodzą!
    18 lutego we wtorek obok sekretariatu powstanie stoisku z zabawkami do wymiany, Zostawiacie tam swoje zabawki, których już nie używacie (ale tylko za zgodą rodziców). Każdy z Was obojętne czy przyniósł zabawkę na wymianę czy nie, może zabrać sobie inną. Zabawki jednak muszą być czyste, kompletne i w dobrym stanie. Musicie też mieć zgodę rodziców na ich wymianę. Wszystkie zabawki, które nie znajdą nowych właścicieli trafią do szkolnej świetlicy.
    Zaprosimy również Waszych rodziców do wymiany ubrań, których już nie używacie a nadal są dobrej jakości.
    W sprawach śmieci jeszcze jedna rzecz. Najprostsza:
  • naprawić zamiast wyrzucić
  • kupić używane zamiast nowe
    A przede wszystkim zadać sobie pytanie: serio potrzebuję tych wszystkich rzeczy?
    Jasne, mnóstwa rzeczy potrzebujemy naprawdę, ale spójrzcie ile rzeczy wala się w Waszych pokojach, których zupełnie nie używacie a kupiliście je tylko pod wpływem impulsu?

Dziękujemy za uwagę. Do usłyszenia.

Co zrobić żeby profukować mnie śmieci?
Jadalne talerze
CHALLENGE! brak produkowania śmieci
EKO WIEŚCI W SP 3

Piątek, 7.02.2020

Drodzy koleżanki i koledzy. Począwszy od dnia dzisiejszego ruszamy z akcją „Ekowieści w SP 3” realizowaną w ramach projektu Erasmus+. Oznacza to, że raz w tygodniu punktualnie o godzinie 11.00 nadawać będziemy krótkie wiadomości ze świata ekologii.
W ramach naszych „ekowieści” organizować będziemy różne akcje oraz konkursy, w których będziecie mogli zdobywać atrakcyjne nagrody. Wszystkie audycje publikowane będą na profilu Facebook szkoły, gdzie znajdziecie linki do ciekawych filmów oraz specjalny adres email, na który przysyłać będziecie mogli swoje zapytania, propozycje a także prace konkursowe.

No dobrze, ale dlaczego ekologia?

Mieszkając w zaciszu naszych wygodnych domów, otoczeni sprzętami, które za nas piorą i zmywają, ze stałym dostępem do czystej, bieżącej wody oraz ze śmigającym internetem możemy myśleć, że ze światem przyrody nie mamy nic wspólnego.

Wiele osób chciałoby wierzyć, że my ludzie jesteśmy władcami tego świata. Nie jest to jednak prawda. Z biologicznego punktu widzenia jesteśmy po prostu żywymi organizmami w świecie przyrody. Jeżeli więc nie troszczymy się o przyrodę, której jesteśmy częścią, sami odczuwamy tego skutki.

Pomyślcie: ziemia istnieje od miliardów lat, ale tylko zupełnie od niedawna swoją działalnością doprowadzamy do groźnych zmian klimatycznych. Zasypujemy naszą planetę śmieciami do tego stopnia, że na Oceanie Spokojnym utworzyła się dryfująca wyspa plastiku 5 razy większa od powierzchni naszego kraju. Zanieczyszczone powietrze, powoduje choroby, z którymi wielu z nas musi się zmagać na co dzień.

Można więc udawać, że problem nie istnieje i wmawiać sobie, że wszystkie niepokojące zjawiska są przejściowe i na pewno da się je jakoś wytłumaczyć.

Ale można też wyjść naprzeciw wyzwaniom i wypowiedzieć im wojnę!
Sami gracie w wiele gier wojennych, w których musicie pokonać przeciwnika.
Wiecie więc, że wroga najpierw trzeba poznać, żeby umieć z nim walczyć.
Temu właśnie mają służyć nasze audycje. Jesteście z nami?
Dajcie odzew w komentarzach na Facebook’u.

Możesz obejrzeć również:

https://www.youtube.com/watch?v=0VS_i6UTwmc
https://www.youtube.com/watch?v=Rf9b4cgYZm0&t=3s
https://www.youtube.com/watch?v=KzI23sXKuhc&t=159s
https://www.youtube.com/watch?v=RNVO12C2p6Y

KONTAKT

Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka

Adres:

ul. gen. J. Hallera 8

43-400 Cieszyn

Dane kontaktowe:

tel. stacjonarny: 33 852 01 68

tel. sekretariat: 785 187 004

tel. intendent: 785 187 003

email: sekretariat@sp3cieszyn.pl

Godziny pracy sekretariatu:

poniedziałek - piątek