Wycieczka po Cieszynie


Już za chwilę będziemy w Cieszynie...

Jest to stare zabytkowe i malowniczo położone w dorzeczu Olzy i jej dopływu Bobrówki , na terenie Pogórza Śląskiego miasteczko. Jest tu sporo miejsc, które warto zobaczyć i poznać ze względu na ich historyczną przyszłość...

Pociąg zatrzymał się, wysiadamy... 

Stacja kolejowa... Pierwszą linię kolejową koszycko-bogumińską zbudowano w 1871 r., potem drugą linię: Frydek- Cieszyn- Bielsko w 1888 roku.

       Przed budynkiem stacji kolejowej znajduje się mapa miasta. Trzeba dobrze zaplanować trasę zwiedzania.

Może tak: plac Londzina,. Rynek, Głęboka? Idziemy...


Józef Londzin był narodowym działaczem na Śląsku Cieszyńskim, księdzem, redaktorem „Gwiazdki Cieszyńskiej”, prezesem Macierzy Szkolnej. 


Kościół Wniebowzięcia NMP, Kościół Kościół św. TrójcyKościół św. Trójcy

Na placu Londzina znajduje się barokowy kościół Wniebowzięcia NMP i klasztor Bonifratrów z ok. 1697 r., a obok renesansowy kościół św. Trójcy, który zbudowano w 1585 r. na miejscu  gdzie pochowano setki zmarłych na „morowe powietrze”. Był to pierwszy kościół ewangelicki, do 1654 roku.


Rynek 

    Na środku Rynku znajduje się studnia, a potem fontanna z figurą św.  Floriana. Św. Florian miał strzec miasto przed pożarami. Cieszyn nawiedziły trzy pożary w 1552r., w  1720r. i w 1789r., które prawie całkowicie zniszczyły miasto.,  

Fontanna

 Znajdują się tu też kamieniczki z „laubami” XVI-XVIII w.

Podcienie


Ratusz i hotel

Po lewej stronie zdjęcia widać hotel „Pod Brunatnym Jeleniem”, po prawej Ratusz, który pochodzi z ok. 1496r. i kilka razy był przebudowany.

Dom Narodowy

Dom Narodowy


  Ulicą  A. Fredry przechodzimy na Plac Teatralny.  

 Teatr im. Adama Mickiwicza

  O cieszyńskich przedstawieniach teatralnych dowiadujemy się z kroniki z 1726 roku. W 1816 roku wybudowano nową salę według projektu Floriana Jilga. Polichromię wnętrza wykonał Józef Mayer. Nieostrożność ”komediantów” spowodowała jednak pożar. Nowy teatr wybudowano dopiero w 1845 r., według projektu Józefa Kornhausla. Ma on obrotową scenę, a pomieścić może 630 widzów. W 1961 r. teatr otrzymał imię Adama Mickiewicza.


Pójdziemy teraz na Wzgórze Zamkowe.

Wzgórze Zamkowe

Szkoła muzyczna

 Jest tu Zamek Habsburgów, w którym mieści się Szkoła Muzyczna im. I. J. Paderewskiego. Z każdej strony słychać piękną muzykę. Warto usiąść i posłuchać. 

Wieża Piastowska

Wieża Piastowska wzniesiona w XIV w. Jej mur jest grubości 2 m. Liczy ona 29 m czyli 120 schodów.  Spróbujemy teraz wejść na sam szczyt...

widok z wiezy

A to widać ze szczytu wieży. Pięknie...  Prawda? Aż szkoda schodzić, ale czekają na nas jeszcze inne piękne miejsca. 


Idziemy teraz pod jedną z najstarszych budowli w Polsce. Jest to kościół p.w. św. Mikołaja czyli Romańska Rotunda. Pochodzi najprawdopodobniej z XI wieku. Cieszyniacy mogą być dumni z tej budowli, ponieważ jej wizerunek znajduje się na banknocie 20 złotowym. Niestety, nie możemy wejść do środka , ponieważ wchodzą tam tylko wycieczki z przewodnikiem. 

Rotunda Romańska XI w.

Możemy jednak zobaczyć część wnętrza na zdjęciach

Absyda

Absyda rotundy z łukiem tęczowym i fragmentem polichromii 

Empora

Zrekonstruowana empora rotundy z przejściem schodowym


Jeszcze rzut oka na Czeski Cieszyn z tarasu widokowego i możemy iść na ulicę Przykopa czyli sławną Cieszyńską Wenecję. W dawnych wiekach była tu dzielnica sukienników i garbarzy. Z tych czasów pochodzą malutkie, przycupnięte nad Młynówką kamieniczki, do których prowadzą mostki przerzucone przez wąski kanał.

Cieszyńska Wenecja


Teraz przejdziemy do jednego z najliczniej odwiedzanego miejsca w Cieszynie czyli na ulicę Trzech Braci gdzie znajduje się Studnia Trzech Braci.1868r. z inicjatywy Pawła Stalmacha postawiono tu żeliwną altankę z tablicami, na których wyryto treść legendy w języku polskim i łacińskim.

„Roku 810 wiaropodobne założenie miasta Cieszyna przez synów Leszka III króla polskiego. Trzej bracia książęta, Bolko, Leszko i Cieszko, zeszli się po długiej wędrówce przy tym źródle i ciesząc się zbudowali na pamiątkę miasto, które miano Cieszyn otrzymało.”


Przejdziemy się jeszcze „Nowym Miastem”. Jest to dzielnica mieszkalna, która powstała w latach 1516-1541 dla protestantów. Mimo swej nazwy posiada najstarsze budownictwo w mieście.


W Cieszynie jest prawie 150 obiektów zabytkowych. Zobaczyłyśmy te najciekawsze. Trochę się zmęczyłyśmy i zgłodniałyśmy. Wstąpimy do baru „Żak” na Rynku, a potem przejdziemy się uliczkami do Kościoła Ewangelickiego, który został zbudowany „w odległości strzału armatniego” od murów miasta. Budowa trwała od1709 do 1722 roku.  

Kościół Ewangelicki

Park przy kościele Ewangelickim


A odpoczniemy wśród zieleni w „Lasku Miejskim”, w którym rośnie Cieszynianka Wiosenna.

Cieszynianka wiosenna - Haquetia epipactis

A pod tym adresem internetowym: http://www.cieszyn.pl  znajdziecie wiele dodatkowych informacji...
naprawdę świetnie zrobiona strona 


Autorki: Marta i Klaudia