Jak skuteczniej się uczyć i zmotywować do nauki?

1. Zrób porządek

Punktem wyjścia jest właściwe zorganizowanie sobie miejsca pracy. Jeżeli uczymy się przy biurku – trzeba zrobić na nim porządek, zabrać wszystkie rzeczy, które są niepotrzebne lub będą nas rozpraszać (zwłaszcza te, które kojarzą nam się z czasem wolnym).

Kolejna rzecz to właściwe rozplanowanie czasu – czego, w jakiej kolejności będę się uczyć. Pamiętajcie, że nasz mózg potrzebuje zmiany (po dłuższym czasie uczenia się tego samego lub podobnego przedmiotu nauka staje się mniej efektywna).

Ważne jest także ustalenie pewnych reguł w domu – kto, kiedy potrzebuje dostępu do komputera, Internetu itp., uprzedzenie, w jakich godzinach prosimy aby nam nie przeszkadzano, ponieważ się uczymy

2. Zorganizuj dzień tak, jakbyś chodził do szkoły

Staraj się wstawać i chodzić spać o stałych porach, pamiętaj o higienie snu (daj sobie czas na wyciszenie przed snem – wyłącz komputer, odłóż telefon, śpij 8-9 godzin na dobę). Regularność pomaga nam zmobilizować się do pracy, powoduje też, że czujemy się bezpieczniej. To szczególnie ważne w obecnej sytuacji.

3. Zaangażuj rodziców

Ich pomoc może być szczególnie ważna dla młodszych uczniów (problemy ze zrozumieniem poleceń czy samodzielnym wykonaniem zadań), ale pamiętajcie, żeby zwracać się do nich o pomoc niezależnie od tego, ile macie lat.

4. Pracuj nad motywacją

Dom do tej pory kojarzył się raczej z odpoczynkiem, realizowaniem swoich pasji, a nie regularną nauką. Motywacja w takie sytuacji nie jest prostą sprawą. Co można zrobić?

· Usuń rzeczy, które cię rozpraszają i odciągają cię od nauki (telefon, książka, pootwierane okna w komputerze, niezwiązane z tym, co masz do zrobienia)

· Czas, który masz poświęcić uczeniu się potraktuj jak czas, w którym jesteś „w szkole” (nie zajmuj się wtedy niczym innym)

· Planuj, co masz do zrobienia w danym dniu i trzymaj się tego, co zaplanowałeś. W domu łatwo ulec pokusie, że „mam jeszcze czas”. Możesz sobie odhaczać już wykonane zadania – będzie to dodatkową zachętą do podjęcia następnych

· Obiecaj sobie nagrodę na zakończenie tego, co zaplanowałeś, a nie za sam czas poświęcony na naukę – w myśl zasady „najpierw obowiązek, potem przyjemność” (sprawdź, czy rozumiesz to, co przeczytałeś, czy potrafisz odpowiedzieć na pytania w podręczniku, czy zapamiętałeś słówka, których się uczyłeś itd.)

· Przy trudniejszych zadaniach pamiętaj, że mamy tendencję do ich unikania, znajdywania sobie wymówek (pomogę mamie przy obiedzie, wyjdę z psem itp.). Nie daj się na to złapać. Jeżeli nie potrafisz sam czegoś zrobić, poproś o pomoc rodzica, kolegę/koleżankę, zgłoś problem nauczycielowi.

· Pamiętaj, że najtrudniej jest zacząć. Jeżeli masz z tym problem, wyznacz sobie konkretną godzinę, o której siądziesz do nauki i trzymaj się tego!

5. Zgłaszaj trudności

Pamiętaj, że dla nauczycieli to też nowa sytuacja, której się dopiero uczą. Dlatego cenne będą dla nich informacje o tym, jak sobie radzisz, co sprawia ci trudność.

6. Bądź dla siebie wyrozumiały

Pamiętaj, że dla wszystkich jest to nowa sytuacja. A skoro dopiero się uczysz, jak się uczyć w domu, to masz prawo do popełniania błędów. Zamiast się nimi przejmować, wyciągaj z nich wnioski.

A teraz kilka słów do Ósmoklasistów

Kochani, zdaję sobie sprawę, że to wyjątkowo trudny czas dla Was, że trudno się zmobilizować w sytuacji gdy nie wiadomo, kiedy dokładnie egzamin się odbędzie. Może to wpływać na Wasza motywację do nauki. Dlatego warto pomyśleć o tym, po co w ogóle się uczę? Czy tylko z powodu egzaminu? Czy też dlatego, że coś mnie ciekawi, że myślę już o jakimś konkretnym zawodzie? Pomóc może też zastanowienie się, w jaki sposób przedmiot, którego się uczę mogę wykorzystać teraz albo w przyszłości.

Sytuacja, w której się znaleźliśmy jest trudna, ale musimy się w niej jakoś odnaleźć, a może też zobaczyć, czego nas nauczyła. Może większej samodzielności? Może pokazała, że w szkole czasem ciężko, ale bez szkoły wcale nie jest tak fajnie? Na pewno wielu z Was pokazała, jak ważni są koledzy i koleżanki. Każdy z Was ma szansę na odkrycie tego dla siebie.