Profesor Jan Miodek mówi: "Język jest jak rwąca rzeka". Odzwierciedla zmiany kulturowe, mentalne i niezwykłą dynamikę następujących po sobie pokoleń. Wpływy innych kultur, nowe filozofie na życie odciskają piętno na tym co mówimy, jak myślimy i czym przy tej komunikacji posługujemy się. Szkoła i nauczyciele powinni za tymi zmianami nadążać. Nie można zamykać oczu na to jak młodzi ludzie myślą, mówią i co (a także gdzie, w jakich nośnikach) czytają. Warto zatrzymać się i zastanowić, jak znaleźć sensowną drogę spotkania z uczniami  we wspólnym świecie słów i znaczeń. 
2 grudnia 2019 roku w Warszawie odbył się piąty Uroczysty Ogólnopolski Kongres Polonistów i Bibliotekarzy. Temat spotkania to: "Kształcenie funkcji komunikacyjnej języka polskiego wobec przemian technologicznych i cyfryzacji". Debatowano nad wpływem internetu jako źródła wiedzy i komunikacji, nad jego dobrym i złym wpływem na przekształcenia językowe. Radzono jak wplatać w treści i formy lekcji nośniki internetowe, film i inne aktywizujące metody pracy, które byłyby płaszczyzną spotkania między różnymi pokoleniami. Ciekawym tematem było wykorzystanie memów, programów do robienia filmów i komiksów podczas zajęć. Wypowiadali się znani w środowisku językoznawców eksperci, m.in. dr hab. Michał Rusinek, prof. zw. dr hab. Halina Zgółkowa, prof. zw. dr hab. Tadeusz Zgółka, Katarzyna Stoparczyk, Tomasz Sianecki, Bartek Chaciński, dr Karol Jachymek, Radosław Tomasik, Barbara Matusiak. Eksperci naukowi i praktycy szkolni. Wszystkie tematy poparte badaniami i doświadczeniami. Każdy panel poświęcony innemu tematowi. Do bardzo praktycznych należy nauka pracy z głosem - ćwiczenia dla nauczycieli i uczniów. 
Z naszej szkoły udział w kongresie wzięły polonistki - Edyta Bogdan i Katarzyna Frydrychowicz. Będą dzielić się zdobytą wiedzą z innymi nauczycielami i wykorzystywać inspiracje na lekcjach. Oczywiście wyjazd do stolicy był wspaniałym pretekstem do spacerów po mieście i wizyty w Teatrze 6 Piętro w Pałacu Kultury i Nauki.