Śniadanie daje moc
 

Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi wzięła udział w ogólnopolskim programie Śniadanie Daje Moc. Uczniowie uczestniczyli w licznych misjach śniadaniowych pełnych ciekawych zabaw, gier i eksperymentów, dzięki którym poznali zasady zdrowego odżywiania. „Pięć posiłków w ciągu dnia jest na piątkę”, „pamiętaj o kaszach”, „jedz chleb, nie bułeczki”, „zawsze myj ręce przed posiłkiem”, „dzień bez pięciu porcji świeżych warzyw, owoców i soku to dzień stracony”, to tylko niektóre zasady, których nauczyli się uczniowie.

Podczas realizacji poszczególnych misji wychowankowie naszej szkoły byli w piekarni, gdzie nauczyli się wyrabiać ciasto i piec chleb. Odwiedzili kilka sklepów, gdzie poznali szeroki wybór różnych rodzajów kasz i mąk. Następnie w ramach zajęć lekcyjnych mogli różnymi zmysłami bliżej się z nimi zapoznać. Zorganizowano wycieczkę do chlebowej chaty, podczas której uczniowie dowiedzieli się, co trzeba zrobić, aby powstał bochenek chleba. Naszą szkołę odwiedziły panie dietetyczki, które opowiedziały o zdrowym sposobie odżywiania się. Ponadto dzieci założyły własną hodowlę ziół, układały przepisy na zdrowe śniadanie oraz wierszyki na temat „dlaczego warto myć ręce”. Wielu z nich po raz pierwszy skosztowało niektórych warzyw i owoców.

Zakończeniem udziału w programie były obchody 8 listopada Dnia Śniadania Daje Moc. Uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali moc śniadaniowych pyszności z wykorzystaniem różnorodnych i zdrowych produktów. Dzieci zrobiły smaczne pasty m.in. z białego sera, ryb i jajek. Stół zdobiły kolorowe i ciekawe kanapki przygotowane na różnych rodzajach pieczywa. Witamin dostarczyły świeżo wyciskane soki z jabłek, marchwi i gruszek. Dla wielu uczniów była to okazja do tego, by po raz pierwszy samodzielnie pokroić pomidora lub ogórka oraz spróbować zdrowych produktów wcześniej przez nich nielubianych. Dzień Śniadanie Daje Moc przebiegł w atmosferze podekscytowania, radosnej zabawy i wspólnej integracji.

Dzięki udziałowi w projekcie i zdobytej wiedzy żaden uczeń naszej szkoły nie zapomni już o zjedzeniu zdrowego i pożywnego śniadania przed wyjściem na lekcję.

Zespół Promocji SP 3