„Jest taki dzień…”

W tym roku szkolnym przygotowaniami Jasełek zajęła się kl. III a. Pierwsze próby zaczęły się już początkiem listopada. Wszyscy uczniowie bardzo szybko opanowali tekst scenariusza, ale i obfite teksty kolęd. O dobór pięknych strojów, które były kompletowane przez cały miesiąc, postarali się rodzice oraz panie katechetki.  Próby odbywały się prawie każdego dnia, jednak uczniowie najbardziej cieszyli się z możliwości przymierzenia swoich bogatych strojów. W trakcie nauki śpiewu kolęd powstał pomysł, aby Marysia Hankus i Klaudia Węglorz zaśpiewały indywidualnie refreny w piosence „Jest taki dzień”, a przygrywał im wspaniały zespół braci Rakowskich. Pozostałe kolędy zostały zagrane przez uczniów ze starszych klas, którzy zaprezentowali swoje ogromne umiejętności muzyczne. Ulubioną kolędą uczniów kl. IIIa została kolęda „Gore gwiazda”, która nie tylko ożywiała aktorów, ale również całą publiczność. Zachwyt wśród widzów wzbudziła również oryginalna dekoracja, w skład której wchodziła m.in. szopka i prawdziwe snopki słomy.    Przygotowywanie jasełek było czasem bardzo pracowitym i wymagało wiele dyscypliny i mobilizacji od całej klasy, orkiestry, opiekunów ale i rodziców. Tym samym był to okres bardzo pozytywnych zmian zachodzących w relacjach między uczniami, wszystkich wiele to nauczyło, a przede wszystkim pozwoliło chociaż częściowo poznać świat teatru i życia aktorów.

21 grudnia 2011r. przedstawienie było zaprezentowane, aż cztery razy. Dwa pierwsze występy odbyły się na sali gimnastycznej dla klas młodszych, starszych oraz nauczycieli (FOTO 1). Następnie o godzinie 16:00 nasze Jasełka zobaczyła publiczność w świetlicy środowiskowej na osiedlu Banotówka. Natomiast już godzinę później występowaliśmy dla emerytowanych nauczycieli i rodziców w naszej szkole (FOTO 2). Ten dzień dla uczestników Jasełek zakończył się bardzo późno, ale wszyscy mimo zmęczenia rozstaliśmy się w bardzo pozytywnych nastrojach. Jednak to nie był koniec naszych aktorskich przygód. Po przerwie świątecznej,  pierwszego dnia szkoły poszliśmy na próbę jasełek do Domu Narodowego. Tam mieliśmy tylko godzinę czasu na ustawienie się, przypomnienie tekstów (przy użyciu trzech mikrofonów), ale też opanowania śpiewu kolęd przy całkiem innym nagłośnieniu. To była bardzo stresująca godzina, zarówno dla aktorów, jak i orkiestry oraz opiekunów. Na szczęście 4 stycznia w trakcie „XIII Cieszyńskiego Przeglądu Jasełek” nasza grupa zaprezentowała się bezbłędnie. Wszyscy byli bardzo zadowoleni i kolejny raz dzieci przekonały się, że warto ciężko pracować i być za to docenionym oraz chwalonym.

Jednak czas nas ciągle gonił, ponieważ chcieliśmy jeszcze przygotować nowy program na Dzień Babci i Dziadka. Następnego dnia po występach w Domu Narodowym klasa dostała już kolejne teksty do nauczenia. Po tygodniu zaczęliśmy próby. 19 stycznia 2012r. o godzinie 15:30 zaczęło się szkolne przedstawienie z okazji Dnia Babci i Dziadka, w którym wzięli udział wszyscy uczniowie klas trzecich. Nasza klasa po tych występach kolejny raz zaprezentowała Jasełka. Widzowie byli zachwyceni grą aktorską wszystkich małych aktorów, polały się łzy wzruszenia. Kolejne Jasełka czekały na nas już następnego dnia. O godzinie 9:00 odwiedzili nas uczniowie ze Szkoły Specjalnej i kolejny raz wystawiliśmy Jasełka. Integracja z tą szkołą dała nam wiele radości, ale i pozwoliła lepiej zrozumieć potrzeby osób niepełnosprawnych.

Okres przedstawień jasełkowych, bardzo intensywny i burzliwy, dał uczniom nowe doświadczenie, pokazał jak należy pracować aby osiągnąć cel i aby zostać docenionym, zauważonym przez innych.

Aktorzy:

Orkiestra: