Wycieczka do Ustronia i Cisownicy
  (FOTO)

28 kwietnia, w nadzwyczaj upalną sobotę uczniowie klas III do VI wyruszyli na wycieczkę do Ustronia. Od rynku przeszliśmy pod drogą szybkiego ruchu przez dzielnicę, która nazywa się Jelenica w górę obok rozlewni wód mineralnych Czantoria i Ustronianka aż do rozwidlenia dróg. Potem kawałek żółtym szlakiem do pola biwakowego, gdzie zrobiliśmy dosyć długi odpoczynek. Naszym celem była Cisownica Pasieki, więc na kolejnym rozstaju kierowaliśmy się w prawo w dół i jeszcze kolejne skręty w prawo doprowadziły nas do miejsca gdzie żył i pracował Jura /Jerzy/ Gajdzica. Kim był? Chłopem, bibliofilem, pamiętnikarzem, autorem i właścicielem pierwszego w Polsce ekslibrisu włościańskiego. Z jego historią i działalnością zapoznaliśmy się w prawie 200-letnim podpiwniczonym domeczku wybudowanym przez niego samego – dziś znajduje się tam Izba poświęcona jego pamięci. Zostaliśmy bardzo gościnnie przyjęci przez panią Henrykę Szarzec, przewodniczącą Stowarzyszenia Miłośników Cisownicy – praprapraprawnuczkę obecnego patrona cisownickiej szkoły. Żar lał się nie tylko z nieba, na zakończenie naszej wycieczki było ognisko z pieczeniem kiełbasy na patykach. Szóstoklasiści zdali egzamin z rozpalania ognia, poza tym 2 wielkie pnie ściętej lipy posłużyły jako okręty pirackie. Nasza „majówka” na koniec kwietnia  bardzo się nam udała.

Ps. Zainteresowanych życiem i twórczością Jury Gajdzicy odsyłamy do Biblioteki Szkolnej, gdzie znajdzie się miejsce na otrzymaną w prezencie książkę pod tytułem „Jura Gajdzica – rodzimy klejnot Cisownicy”.

Organizatorki : Krystyna Brudny, Dorota Talaga